XXXII National Student Programming Contest

Start Date

The American University in Bulgaria thanks all participants and their coaches for competing in the 32th National Student Programming Contest.

 

University Rankings

  University Problems Time
1. СУ „Св. Климент Охридски“ 12 939
2. Технически университет – Варна 9 1487
3. ШУ „Епископ Константин Преславски“ 9 1570
4. American University in Bulgaria 8 893
5. Нов български университет 4 686
6. РУ „Ангел Кънчев“ 2 328
7. Икономически университет - Варна 1 230
8. Бургаски свободен университет 1 320
9. УниБИТ
Югозападен университет „Неофит Рилски“
   

The full board and ranking can be found on HackerRank or as an Excel spreadsheet here.

 

Contest Problems

The problems for this contest can be found here.

 

Invitation

The American University in Bulgaria kindly invites you to take part in the 32nd Online National Student Programming Contest (XXXII РСОП).

Due to the current situation, the competition committees have decided that it will be taken online.

The contest will take place on May 9, 2020, from 10:00 till 15:00 and will use the HackerRank website: https://www.hackerrank.com/openbcpc. If you wish your name to be included in the published rankings, please send your HackerRank username and full name to Vladimir Georgiev (vgeorgiev@aubg.edu).

The registration deadline (for university teams) is 7 May, 2020. Please send all your teams' information (team name, participants' and coach names) to Vladimir Georgiev (vgeorgiev@aubg.edu).

 

Eligible Participants

The contest is open to everyone - university teams, school teams and individuals are welcome to participate.

Teams of students representing a university should contact their coaches to register their team before the deadline (7 May, 2020).

Other participants can just follow the HackerRank link above, at the time of the contest.

 

Registered Universities

University Team Members

University of Economics - Varna

(Coaches: Бонимир Пенчев, Латинка Тодоранова)

UEV_1 Симеон Росенов Симеонов - 2 курс, Информатика и компютърни науки
Любослав Александров Александров - 3 курс, Информатика  
Георги Валентинов Ламбев - 4 курс, Бизнес информационни системи
UEV_2
Георги Димитров Пенчев - 2 курс, Информатика и компютърни науки
Паола Ясенова Дразова - 2 курс, Информатика и компютърни науки
Станислав Василев Янков - 2 курс, Информатика и компютърни науки
UEV_3_
Мустафа Мехмедов Льотин - 2 курс, Информатика и компютърни науки
Калина Мирославова Иванова - 2 курс, Мобилни и уеб технологии
Ана Евгениева Гетовска - 1 курс, Информатика и компютърни науки 

American University in Bulgaria

(Coach: Vladimir Georgiev)

aubg_19 Battulga Enkhbayar - 1st year, Computer Science
Milos Vukadinovic - 2nd year, Computer Science and Mathematics
Lazaron Shyta - 3rd year, Computer Science
AUBG_2 Veselin Metodiev
Toni Gashi
Volodymyr Lapytskyi

New Bulgarian University

(Coach: Николай Киров)

 

NBU_Chads Кирил Трайков - II курс, Информатика
Добромир Стоянов - II курс, Информатика
Георги Къров - IV курс, Информатика
NBU_Bonuses Петър Дудов - III курс, Информационни технологии
Теодор Райков - III курс, Информационни технологии
Симона Енева - III курс, Информационни технологии
NBU_VYAS Янислав Йорданов - II курс, Информатика
Александър Иванов - II курс, Информатика
Виктор Кайцанов - II курс, Информатика
NBU_2020 Мирела Иванова Стамболийска - I курс, Информационни технологии
Анна-Мария Василева Митова - I курс, Информационни технологии
Момчил Момчилов Харалампиев - I курс, Информационни технологии

Sofia University

(Coach: Милен Петров)

FMI_01 Антон Чернев (ss_a_chernev) - 4 курс, КН
Даниел Атанасов (daninnm) - 1 курс, магистри, Изкуствен интелект
Иво Дилов (iddilov) - 1 курс, магистри, Изкуствен интелект
real_fmi_02 Виктор Терзиев (Viktor_Terziev) - 2 курс, Компютърни науки
Иван Ганев (haivanka) - 2 курс, Компютърни науки
Петър Ангелов (pepi_angelov) - 2 курс, Компютърни науки
fmi_03_2020 Александър Станев (a_g_stanev9) - 3 курс, КН
Михайл Николаев Михайлов (momodei_misho) - 3 курс, КН
Николай Йорданов Цонев (Nikolai_Tsonev2) - 3 курс, ПМ
FMI_04 Ангел Цанков - информатика, трети курс,
Димитър Сейков - софтуерно инженерство, трети курс
Борис Ангелов - компютърни науки, трети курс

"Angel Kanchev" University of Rouse

(Coaches: Пламенка Христова, Галина Атанасова)

RU_1_2020 Андрей Даринов Александров – 2 курс, Компютърни науки
Кристиян Конов - 2 курс, Софтуерно инженерство
Васил Ивов Атанасов - 1 курс, Компютърни науки
ru_2_2020 Йордан Николаев Ганев - 1 курс, Софтуерно инженерство
Кристиан Пламенов Спасов - 1 курс, Софтуерно инженерство
Симеон Симеонов Балтаджиев – 1 курс, Компютърни системи и технологии
RU_3_2020 Светослав Бориславов Хаджииванов – магистър 1 курс, Софтуерно инженерство
Борислав Драганов Кошаров - магистър 1 курс, Софтуерно инженерство
Илиян Божидаров Игнатов – 2 курс, Софтуерно инженерство

Burgas Free University

(Coach: Димитър Минчев)

BFU_1_RSOP_2020 Мария Даскалова, ФН 18311037, Софтуерно инжинерство, 2 курс, Редовно обучение
Георги Маджаров, ФН 18311041, Софтуерно инжинерство, 2 курс, Редовно обучение
Калоян Тотев, ФН 18311014, Софтуерно инжинерство, 2 курс, Редовно обучение
BFU_2_RSOP_2020 Стелиян Добрев, ФН 18311009, Софтуерно инжинерство, 2 курс, Редовно обучение
Петър Трашлиев ФН 18311028, Софтуерно инжинерство, 2 курс, Редовно обучение
Светослав Жеков, ФН 18311040, Софтуерно инжинерство, 2 курс, Редовно обучение

University of Library Studies and Information Technologies

(Coaches: Васил Тотев, Ива Костадинова)

Unibit_1 Кристиан Златков 3-ти курс Компютърни науки
Георги Георгиев    3-ти курс Компютърни науки
Калина Миланова    3-ти курс Компютърни науки
Unibit_2 Дениз Мехмед 2-ри курс Информатика и компютърни науки
Анелия Савова 2-ри курс Информатика и компютърни науки
Радослав Манолов 1-ви курс Информатика и компютърни науки
Unibit_3 Димо Щерев 3-ти курс Компютърни науки
Атанас Христов 3-ти курс Компютърни науки
Даниел Раковски    3-ти курс Компютърни науки

Shumen University

(Coach: Бисерка Йовчева)

SHU_ViVin Валентин Младенов Борисов - Компютърна информатика (Computer Science) III курс
Ивелина Спасова Иванова - Компютърна информатика (Computer Science) II курс
Николай Траянов Иванов - Компютърна информатика (Computer Science) II курс
SHU_Tzar Радостин Тихомиров Петров - Компютърна информатика (Computer Science) II курс
Юсуф Мехмедов Юсуфов - Компютърна информатика (Computer Science) II курс
Ивайло Николов Иванов - Компютърна информатика (Computer Science) II курс

Technical University Varna

(Coach: Ивелин Ковачев)

TUV_1 Александър Росенов Георгиев - ІV курс, бакалавър, спец. Софтуерни и интернет технологии
Станислав  Филчев Железов - II курс, Магистър, спец. Софтуерно Инженерство
Даниел Атанасов Атанасов - ІV курс, бакалавър, спец. Софтуерни и интернет технологии
TUV_2 Димитър  Валериев  Кръстев - II курс, бакалавър, спец. Софтуерни и интернет технологии
Иван  Димитров  Йорданов - II курс, бакалавър, спец. Софтуерни и интернет технологии
Димитър  Радославов Линов - III курс, бакалавър, спец. Софтуерни и интернет технологии

South-West University

(Coach: Велин Кралев)

SWU_1_2020 Браян Светославов Христов, курс 2, специалност "Инофрмационни системи и технологии"
Кристиан Руменов Станоев, 2 курс, специалност "Информациони системи и технологи"
Николай Ников, 4 курс, специалност "Информациони системи и технологи"
SWU_2_2020 Сократис Фоткатзикис, курс 1, специалност "Инофрмационни системи и технологии"
Димитър Чакалов, курс 2, специалност "Инофрмационни системи и технологии"
Виктор Анков, 4 курс, специалност "Информатика"